"GEM" był jednym z największych statków pasażerskich na rzece. W tej roli służył do roku  1954. Obecnie jest własnością rządową. Wymiary: 40,7 x 6,2 x 2 m. Wyporność - 228 ton.

Statek zbudowano w 1876 roku w Moama, jako barkę do przewozu  ładunków. W pierwszej podróży wiózł  200 ton frachtu do portu w Hay, skąd wrócił z 1000 bel wełny. W następnym roku został poddany pierwszej przebudowie. Dodano wtedy maszynę parową, koła łopatkowe i nadbudówkę dla załogi. Statek stał się typowym "frachtowcem" rzecznym.

W roku 1883 kadłub przedłużono o 12 m  wstawiając dodatkową sekcję na śródokręciu. 

Całkowitej przebudowy na statek pasażerki dokonano w 1939 roku i  w tej roli służył do 1954 ciesząc się ogromnym uznaniem pasażerów za komfort i wygodę. Zatonął w 1948 roku po zderzeniu z pływającym pniem, ale został wydobyty i odremontowany dwa miesiące później. 

W ostatnią podróż popłynął z Morgan do Mildura po czym został sprzedany i w 1962 roku, na holu parowca "Oscar W", dotarł do Swan Hill. Ostatnia podróż trwała aż 6 miesięcy, za sprawą niezwykle niskiego stanu wody, który zablokował obie jednostki w Goodnight.

W obecnym miejscu postoju statek przechodzi kompletną renowację. Ma służyć, jako muzeum, chociaż są też plany powtórnego uruchomienia w charakterze jednostki wycieczkowej.

 
  powrót do galerii